Jak wyglądają nasze ośrodki wakacyjne? Jakie są warunki, co można zobaczyć w najbliższej okolicy?


Gościkowo-Paradyż

Adres: Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu, Gościkowo 3, 66-200 Świebodzin
Dojazd: autobusem
Położenie: około 10 km na północ od Świebodzina, oraz ok. 10 km na południe od Międzyrzecza
Rekolekcje: KODAL, Oaza Lektorska, Oaza Ministrancka
Dom rekolekcyjny: uczestnicy mieszkają w domu rekolekcyjnym „Jackówka” oraz w pokojach kleryckich
Ilość miejsc: w „Jackówce” 36, w budynku seminarium liczba niezliczona
Pokoje: w „Jackówce” 6 i 9 osobowe, w budynku seminarium 3 osobowe.
Woda: ciepła
Łóżka: dwupiętrowe w „Jackówce” w budynku seminarium pojedyncze.
Kościół: Kościół seminaryjny do dyspozycji uczestników oraz kaplica w „Jackówce” z przechowywanym Najświętszym Sakramentem
Atrakcje: możliwość zwiedzania Międzyrzeckiego Rejony Umocnień (Bunkry), w pobliżu boisko do piłki nożnej oraz jeziora
Sklepy: pod dostatkiem, w pobliżu znajduje się market
Poczta: jest

Grodowiec

Adres: Grodowiec 17, 59-150 Grodowiec
Miejsce i położenie: Grodowiec, wieś leżąca ok. 17 km od Głogowa, ok. 9 km od Polkowic.
Ilość osób mieszcząca się w Domu Pielgrzyma: 22
Dojazd: Można dojechać autobusem z Głogowa lub Polkowic. Z racji niewielkiej liczby autobusów jadących do Grodowca zaleca się dojazd samochodem.
Rekolekcje Ruchu Światło – Życie: ODB III st.
Opis: Dom pielgrzyma znajduje się na wzgórzu, na terenie Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu – w miejscu odwiedzanym zwłaszcza w wakacje przez sporą liczbę pielgrzymów. Dom ten jest nowy, został otwarty i poświęcony 21.06.2016. Wyposażony jest na parterze w salę audiowizualną oraz własną kuchnię z jadalnią. Na piętrze znajdują się pokoje 2, 3 osobowe mogące pomieścić 22 osoby. Łazienki są w prawie każdym pokoju, z wyjątkiem dwóch, które są na korytarzu, znajdują się one naprzeciwko pokoi i są prywatnymi łazienkami mieszkańców tych pokoi. Dużym atutem jest to, że jest to jedyne miejsce noclegowe na terenie Sanktuarium, dostajemy dom na wyłączność, dlatego nikt inny podczas odbywania się rekolekcji nie będzie tam nocował. Dom jest wyposażony w różnorodny sprzęt sportowy, który może być wykorzystany na znajdującym się nie opodal  boisku do gry w piłkę nożną, siatkówkę. W budynku znajdują się też stoły do tenisa stołowego. Na terenie Sanktuarium znajduje się: miejsce na ognisko, grill, duża przestrzeń na powierzchni do organizacji pogodnych wieczorów (możliwość podłączenia nagłośnienia), a przy nieodpowiedniej pogodzie duży budynek do organizacji zajęć w pomieszczeniu. Na sąsiednim wzgórzu znajduje się Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej z XIX wieku, oraz kaplica Góry Oliwnej – budowla barokowa z 1755 roku.
Strona internetowa miejscowości i Sanktuarium: http://www.grodowiec.pl/


Jaworki

Adres: Iwona i Łukasz Waligóra, Jaworki ul. Czarna Woda 53, 34-460 Szczawnica
Opis: Budynek dwupiętrowy, na każdym piętrze  5 pokojów (2-6 osobowe) z łazienkami. Stołówka umiejscowiona na parterze, naprzeciw świetlica. Za domem znajduje się miejsce na gry i zabawy, a także na ognisko.
Najbliższe miasto: Szczawnica
Kościół: Piękna stara cerkiew zaadoptowana na kościół rzymskokatolicki, odnowiony ikonostas, tabernakulum w kształcie domu. Przejście od domu rekolekcyjnego do kościoła zajmuje dzieciom ok. 10 minut.
Dojazd: W cenie zapewniany jest autobus na trasie Gubin-Jaworki, Jaworki-Gubin. Przystanki po drodze możliwe po uzgodnieniu z moderatorem – ks. Grzegorzem Laskowskim (tel. 665 826 560).
Ośrodek: 10 pokoi z łazienkami, jadalnia, świetlica z telewizorem i stołem do ping-ponga, podwórze z piaskownicą i siatką do siatkówki.
Ilość miejsc: 38
Łóżka: Pojedyncze z pościelą
Łazienki: w pokojach – prysznic, toaleta, umywalka
Wyżywienie: śniadanie, obiad dwudaniowy + coś słodkiego lub owoc, kolacja. Kuchnia może dostosować się do osób z nietolerancją pokarmową.
Atrakcje: Zdobywanie okolicznych szczytów (Wysoka, Prehyba, Trzy Korony, Palenica, Durbaszka), spacer na Białą Wodę, spacer Wąwozem Homole, spacer do krzyża widocznego z okien domu, postawionego na wzgórzu przy wsi, wyjazdy do Krościenka, Szczawnicy, zamku w Niedzicy, ognisko, zwiedzanie kościoła w Jaworkach, możliwość grania w ping-ponga, telewizor w świetlicy, cudowni gospodarze.
Strona internetowa gospodarzy: http://www.eholiday.pl/noclegi-xv5079.html


Lubieszewo

Adres: Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandra Kulicz, Lubieszewo 17, 78-520 Złocieiec
Dojazd: Pociągiem do Drawska Pomorskiego, następnie przejazd komunikacja publiczną do Lubieszewa. 
Położenie: Miejscowość położona jest bezpośrednio nad jeziorem Lubie.
Warunki:  W ośrodku do dyspozycji uczestników jest 5 pokoi, każdy z oddzielnym wejściem z podwórka. Pokoje 4 os. w każdym pokoju dwa łóżka piętrowe, łazienka, szafki nocne, szafa, krzesła. Na terenie ośrodka znajduje się nowa duża sala, boisko do siatkówki, ośrodek ogrodzony z własnym dostępem do jeziora. Miejsce na ognisko i grill. 
Ilość miejsc: 20 miejsca noclegowe, łóżka pojedyncze, piętrowe, pościel dostępna na miejscu
Najbliższe miasta: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
Kościół: ok. 10 minut pieszo, kościół parafialny udostępniany do użytku Oazy
Sklep: niedaleko ośrodka


Łagów

Adres: Diecezjalny Dom Formacyjny Ruchu Światło-Życie pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Sulęcińska 10, 66-220 Łagów
Położenie: Łagów Lubuski znajduje się około 30km od Świebodzina przy krajowej drodze nr 2 łączącej trasę relacji Świecko – Warszawa. Miejscowość jest usytuowana na przesmyku między dwoma jeziorami Łagowskim i Trześniowskim. W skład miejscowości wchodzi jak najbardziej malowniczy Łagowski Park Krajobrazowy.
Dojazd: jest kilka możliwości: dla mieszkańców województwa lubuskiego autobusem PKS-u najpierw do Świebodzina, tam przesiadka do Łagowa, zaś z innych zakątków Polski najprościej pociągiem do większej miejscowości lub miasta: Gorzów Wlkp, Świebodzin bądź Zielona Góra. Stąd już PKS-em.
Dom rekolekcyjny: wszyscy uczestnicy mieszkają w jednym domu w którym znajduje się kaplica która jest miejscem modlitwy, konferencji a nade wszystko eucharystii. Pokoje 2-3 i 3-4osobowe oraz jeden wieloosobowy. W każdym pokoju znajduje się łazienka (prysznic, toaleta, umywalka), ale są także dwie ogólne łazienki na piętrze dla chłopców i dziewcząt. Istnieje też możliwość skorzystania z pralki kiedy zajdzie taka potrzeba. W skład Domu Rekolekcyjnego wchodzi również kuchnia i jadalnia (refektarz), dwie sale rekreacyjno-multimedialne; na zewnątrz miejscem na pogodne wieczory jest odgrodzone nowe boisko do gry w siatkówkę czy piłkę nożną na całkiem dobrej naturalnej murawie. Można też razem z oazowiczami wybrać się na boisko które znajduje się w pobliżu jeziora w Łagowskim Parku.
Kościół: znajduje się około 12-15 minut pieszo od Domu rekolekcyjnego, do którego udajemy się na cotygodniową niedzielną eucharystie we wspólnocie parafialnej.
Atrakcje: dla każdego coś się znajdzie; od polany w lesie nieopodal Domu rekolekcyjnego gdzie można spędzić czas na grach zespołowych, po malownicze jezioro które można przepłynąć rowerem wodny bądź kajaki oczywiście wraz z opiekunem. Średniowieczny Łagowski zamek zakonu Joannitów również przyciąga uwagę wielu turystów oraz nas oazowiczów.
Sklepy: najbliższy znajduje się 5 minut od Domu rekolekcyjnego; są również kawiarenki w których można zjeść dobry lodowy deser w słoneczną pogodą czy smaczne tradycyjne gofry z nutellą
Poczta: jest jak najbardziej, a tuż obok znajduje się sklep z pamiątkami


Rokitno

Adres: Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej Rokitno 37, 66-340 Przytoczna
Położenie: 12 km od Międzyrzecza
Dojazd: autobusem z Poznania przez Skwierznę – 10 km na południe od niej oraz z Zielonej Góry przez Międzyrzecz – 12 km na północ od niego; koleją na linii Międzychód-Gorzów stacja Rokitno i od niej 3 km pieszo
Najbliższe miasto: Międzyrzecz
Rekolekcje Ruchu Światło – Życie: Oaza Dzieci Bożych, KAMUZO, Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej
Dom rekolekcyjny: parter i dwa piętra, domek wiejski
Pomieszczenia: na każdym piętrze ok. 10 pokojów, pokoje 3-4 osobowe, w każdym zlew i lustro; kaplica, kamionka (sala w piwnicy, można w niej prowadzić, pogodne wieczory, refektarz, na pierwszym piętrze wnęka z fotelami i stolikiem, na każdym piętrze 2 łazienki.
Ilość miejsc: ok. 100
Łóżka: pojedyncze
Łazienki: na każdym piętrze łazienka damska i męska, w każdej dwa prysznice, 2 – 3 toalety, zlewy.
Woda: ciepła
Kościół: dom rekolekcyjny znajduje się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, jest też duży ogród ze stacjami Drogi Krzyżowej, dróżki różańcowe, Golgota, przy dróżkach znajdują się kapliczki
Dzień Wspólnoty: w Paradyżu
Pogodne wieczory: w kamionce lub na dużym polu przed ołtarzem polowym
Atrakcje: zabytkowa kaplica w odległości ok. 1 km., jezioro – ok. godziny pieszo
Sklepy: trzy sklepy spożywcze, sklep z pamiątkami na terenie Sanktuarium, kawiarenka [posiłki na ciepło]
Poczta: tak


Szczawa

Adres: Agro-Turystyka Aniela i Władysław Kowalik, Szczawa 274, 34-607 Szczawa
Dojazd: Pociągiem z Gorzowa lub Zielonej Góry do Krakowa; następnie przejazd PKS-em do Szczawy.
Położenie: Szczawa jest położona wśród gór i lasów Gorców oraz Beskidu Wyspowego, u ujścia potoku Głębieniec do rzeki Kamienicy, u podnóża Kiczory i Hali. Przez Szczawę przechodzi droga wojewódzka nr 968
Warunki: Dom dwupiętrowy. Teren wokół domu ogrodzony. W domu znajduje się 10 pokoi z balkonami, 6 łazienek z kabiną prysznicową lub wanną. W domu znajduje się jadalnia w pełni wyposażona wraz z przestronnym zapleczem kuchennym i magazynowym. Ponadto w domu znajduje się salka rekreacyjna, wyposażona w dwa stoły do gry w piłkarzyki oraz stół pingpongowy. Ponadto w salce rekreacyjnej znajduje się telewizor oraz sprzęt grający do zabaw tanecznych.
Ilość miejsc: 52 miejsca noclegowe, łóżka pojedyncze; pościel dostępna na miejscu
Najbliższe miasta: Kamienica, Limanowa
Kościół: ok. 2 minuty pieszo, kościół parafialny obok niego kościół drewniany góralski udostępniany oazom.
Sklep: 30 m od domu
Atrakcje: Położenie Szczawy w dolinie między Beskidem Wyspowym i Gorcami, czyni z miejscowości doskonałą bazę wypadową na teren tych gór. Szlaki turystyczne: szlak turystyczny czarny – Na Gorc z centrum Szczawy, doliną Głębieńca na Nową Polanę; szlak turystyczny niebieski – na Mogielicę z centrum Szczawy doliną rzeki Kamienicy Gorczańskiej; szlak turystyczny czerwony – do Kamienicy z centrum Szczawy przez Zbludzkie Wierchy; szlak na Kiczorę doliną Głębieńca przez Łuszczki i Kiczorę.
W Szczawie znajduje się Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, znajdujące się przy kościele. Wyeksponowano w nim stare przedmioty codziennego użytku i stroje pochodzące z okolicy. Pomnik 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej – znajdujący się w centrum wsi monument jest poświęcony pamięci ofiar II wojny światowej.
Szczawa to także znane w Polsce uzdrowisko. Pierwsze wzmianki o niezwykłych właściwościach wód źródeł z okolic Szczawy pochodzą już z XV wieku. Wspominał o nich Jan Długosz. W opisie z podróży odbytej w latach 1788-95 Baltazar Hacquet podaje, że w okolicach Szczawy spotyka się kwaśne źródła. Także Stanisław Staszic w dziele „O ziemiorództwie Karpatów” informuje o tutejszych wodach mineralnych.
Na szerszą skalę zainteresowano się nimi w okresie międzywojennym. Szczególnie zasłużył się w tej kwestii Antoni Gryzina-Lasek, który złożył wniosek w ówczesnym Ministerstwie Opieki Społecznej o zarejestrowanie Szczawy jako uzdrowiska. Był on również wielkim zwolennikiem budowy drogi, która połączyła Szczawę z Mszaną Dolną i Zabrzeżą. W 1938 powstała w Szczawie pierwsza pijalnia i rozlewnia wód.
Szczegółowe badania i kategoryzację wód Szczawy przeprowadzono w 1958. Wyróżnione zostały następujące źródła: „Hanna” – szczawa alkaliczno-słona, wskazana przy chorobach dróg moczowych, nerek i układu krwionośnego; „Krystyna” – wskazana przy schorzeniach dróg oddechowych; „Dziedzilla” – wskazana przy chorobach przewodu pokarmowego, wątroby i przy hemoroidach
Strona Internetowa: https://www.eholiday.pl/noclegi-vc8181-zdjecie-297348.html


Szczecin

Adres: Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, ul. Papieża Pawła VI nr 2 71-459 Szczecin
Dojazd: autobusem, pociągiem, samolotem
Położenie: Blisko centrum Szczecina
Rekolekcje: ONŻ III stopnia
Dom rekolekcyjny: uczestnicy mieszkają i stołują się w gmachu Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie
Ilość miejsc: 25
Pokoje: 2-4 osobowe, pokoje przystosowane do zamieszkania przez kleryków
Woda: ciepła i zimna, łazienki przy pokojach
Kościół: Kościół seminaryjny oraz kaplica do dyspozycji uczestników rekolekcji
Atrakcje: Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego, port, Muzeum Techniki i Komunikacji, Deptak Bogusława, Zamek Książąt Pomorskich, Archikatedra, kościół św. Jana, kościół św. św. Piotra i Pawła, Stare Miasto, Baszta Siedmiu Płaszczy, Jasne Błonia, Brama Portowa, Brama Królewska, Bulwar Piastowski.
Sklepy: pod dostatkiem
Poczta: jest
Strona Internetowa: http://seminarium.zp.pl


Zalesie

Adres: Gospodarstwo Agroturystyczne Dorota Marcisz, Zalesie 217, 34-608 Kamienica
Dojazd: Pociągiem z Gorzowa lub Zielonej Góry do Krakowa; następnie przejazd PKS-em do Zalesia.
Położenie: Miejscowość położona jest w wysokich partiach południowo-wschodniej części Beskidu Wyspowego, pod Przełęczą Słopnicką i Przełęczą Ostra, w ciasnej kotlinie potoku Zbludza, oraz na stromych zboczach gór: Modyń i Jasionik. Przez Zalesie przebiega droga powiatowa Kamienica-Limanowa oraz zmodernizowana w 2008 roku droga powiatowa Słopnice – Zalesie przez Przełęcz Słopnicką. Centrum wsi leży w dolinie potoku Zbludza u podnóży masywnej Modyni (1029 m), natomiast pozostałe osiedla rozrzucone są na stokach otaczających miejscowość wzgórz.Miejscowość położona jest w wysokich partiach południowo-wschodniej części Beskidu Wyspowego, pod Przełęczą Słopnicką i Przełęczą Ostra, w ciasnej kotlinie potoku Zbludza, oraz na stromych zboczach gór: Modyń i Jasionik. Przez Zalesie przebiega droga powiatowa Kamienica-Limanowa oraz zmodernizowana w 2008 roku droga powiatowa Słopnice – Zalesie przez Przełęcz Słopnicką. Centrum wsi leży w dolinie potoku Zbludza u podnóży masywnej Modyni (1029 m), natomiast pozostałe osiedla rozrzucone są na stokach otaczających miejscowość wzgórz.
Warunki: Dom dwupiętrowy. Teren wokół domu ogrodzony. W domu znajduje się 11 pokoi z balkonami (1 pokój dwuosobowy, 2 pokoje trzyosobowe, 2 pokoje czteroosobowe, 5 pokoi pięcioosobowych i jedne pokój ośmioosobowy), 6 łazienek z kabiną prysznicową lub wanną oraz 6 łazienek WC (na każdym piętrze po 2 łazienki i 2 łazienki WC). W domu znajduje się jadalnia w pełni wyposażona wraz z przestronnym zapleczem kuchennym i magazynowym. Ośrodek dysponuje  także dodatkową  kuchnią do prywatnego użytku wynajmujących.  Ponadto w domu znajduje się salka rekreacyjna, wyposażona w dwa stoły do gry w piłkarzyki oraz stół pingpongowy. Ponadto w salce rekreacyjnej znajduje się telewizor oraz sprzęt grający do zabaw tanecznych. Do ośrodka przynależy  także boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną, miejsce na grilla lub ognisko.
Ilość miejsc: 
52 miejsca noclegowe, łóżka pojedyncze; pościel dostępna na miejscu
Najbliższe miasta: 
Kamienica, Limanowa
Kościół: ok. 15 minut pieszo, kościół parafialny udostępniany także do użytku oazy przez Księdza Proboszcza. Dodatkowo w okolicy znajduje się mnóstwo bardzo urokliwych kapliczek polnych. Do użytku jest także salka, zaadaptowana na oratorium.
Sklep: Po drugiej stronie ulicy
Atrakcje: w pobliżu domu znajduje się profesjonalne boisko Orlik. Dodatkowo można zwiedzić bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz miasto; niewielka odległość do Krościenka nad Dunajcem i do Centrum Ruchu Światło-Życie (przejazd autokarem przez historyczną Tylmanową). Istnieje także możliwość wynajęcia rowerów i poruszania się nimi po odpowiednio przygotowanych do tego ścieżkach rowerowych. Z racji niewielkiej odległości można skorzystać także z wyjazdu do uzdrowiska w Szczawnicy, zwiedzić klasztor w Starym Sączu, zwiedzić Wadowice lub Kraków. Dodatkową atrakcją może być spływ Dunajcem lub park linowy w Krościenku nad Dunajcem. Piękne szlaki górskie wzbogacone są o wieże widokowe umieszczone na niektórych ze szczytów (np. na Mogielnicy).

Złoty Stok

Adres ośrodka: Dom Działkowca Stowarzyszenia „Rodzinny Ogród Działkowy „Radość” w Złotym Stoku" ul. 3-go Maja 33, 57-250 Złoty Stok
Położenie: Sudety
Dojazd: 1) pociągiem do Wrocławia, stamtąd do Kamieńca Ząbkowickiego, potem autobusem do Złotego Stoku, lub skontaktować się z moderatorem. 2) pociągiem do Wrocławia, stamtąd do Kłodzka, potem autobusem do Złotego Stoku; 3) PKS z Gorzowa, z Zielonej Góry, Głogowa do Kłodzka, potem autobusem do Złotego Stoku.
Najbliższe miasta: Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Paczków
Rekolekcje Ruchu Światło – Życie: I st. ONŻ
Dom rekolekcyjny: uczestnicy mieszkają w jednym domu rekolekcyjnym. Jest to ładny Dom Działkowca „Radość”.
Pomieszczenia: I piętro: kuchnia, jadalnia, sala widowiskowa, pokoje i łazienka z toaletą; II piętro: pokoje i łazienka z toaletą
Ilość miejsc: 50
Pokoje: 6-cio osobowe; w każdym pokoju znajdują się: umywalka i kran. W dwóch pokojach na I i II piętrze znajdują się wbudowane prysznice.
Łazienki: na każdym piętrzę
Kościół: dom nie posiada kaplicy (wykorzystuje się w tym celu pomieszczenie pod domem), Msze św. w kościele parafialnym; ok. 15 min. pieszo
Dzień Wspólnoty: przeżywany w miejscowości Bardo; piękny kościół i klasztor Ojców Redemptorystów.
Atrakcje: przy domu znajduje się boisko do gry w piłkę nożną, siatkową, plac zabaw, miejsce na ognisko; w domu stół pingpongowy, piłkarzyki; w miejscowości: kopalnia złota, przejście graniczne z Czechami -Bila Voda; można również zdobywać szczyty, m. in. Jawornik; w czasie oazy kilka wycieczek po Kotlinie Kłodzkiej: Twierdza kłodzka, Twierdza w Srebrnej Górze, Bardo, Wambierzyce, Czermna – kaplica Czaszek, Góry Stołowe – Szczeliniec, jaskinia w Radochowie, Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej.
Sklepy: kilka sklepów spożywczych blisko domu rekolekcyjnego, apteka
Poczta: jest