W Rokitnie podczas ferii zimowych odbyły się rekolekcje prowadzone przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. KAMUZO, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy skierowane było do młodzieży, natomiast ORAMuz (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Muzycznych) to propozycja dla dorosłych i rodzin.

W planie dnia znalazła się modlitwa Liturgią Godzin, spotkania w małych grupach, konferencje i oczywiście Eucharystia. Każdego wieczoru diakonia muzyczna prowadziła Apel Jasnogórski w Bazylice Rokitniańskiej.  Uczestnicy rekolekcji uczyli się zasad doboru śpiewów na liturgii, poznawali dokumenty Kościoła o muzyce, ćwiczyli prowadzenie zespołu śpiewaczego. Rozwijali też swoje umiejętności podczas Małej Szkoły Muzycznej, gdzie uczyli się podstawowych zasad muzyki. Rekolekcje mają ich przygotować do podejmowania posługi muzycznej w parafii i podczas różnego rodzaju rekolekcji.

W tym roku ORAMuz po raz pierwszy trwał dłużej niż weekend. – Zaczęliśmy od środy, nie od piątku. W ubiegłym roku docierało do nas dużo sygnałów, że jest potrzeba wydłużenia naszych rekolekcji dla dorosłych. ORAMuz to nie są typowe warsztaty, na których ćwiczy się pieśni od rana do wieczora, i kiedy mieliśmy do dyspozycji tylko weekend, nie byliśmy w stanie nauczyć tylu utworów, ile by się chciało. A przecież na rekolekcje muzyczne jedzie się między innymi po to, żeby wyjechać z czymś nowym. Dzięki dwóm dodatkowym dniom mamy więcej czasu nie tylko na śpiewanie, ale też na konferencje – wyjaśnia ks. Łukasz Parniewski, moderator diecezjalny diakonii muzycznej.

Foto: ks. Grzegorz Niedźwiedź/Rokitno.org

Informacja ze strony aspekty.niedziela.pl

Katarzyna Krawcewicz