Informacje na temat Oaz wakacyjnych Ruchu Światło-Życie dla dzieci i młodzieży w roku 2018.

11 kwietnia 2018 roku rozpoczną się zapisy na Oazy wakacyjne dla dzieci i młodzieży Ruchu Światło-Życie.

Informacje porządkowe:

 1. Animatorami grup (wychowawcami) mogą być tylko i wyłącznie osoby, które mają ukończony kurs na wychowawcę, są pełnoletni i ukończyli szkołę średnią. Jeśli ktoś nie spełnia tych wymagań będzie mógł jechać na oazę jako animator funkcyjny lub pomoc wychowawcza. Tutaj bardzo ważne będą wszystkie ukończone typy rekolekcji specjalistycznych: KODAL, KAMUZO, ORAE, KODAM, itp.
 2. Wszyscy animatorzy jadący na oazę jako wychowawcy będą musieli mieć ze sobą zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie. Zgodnie z wymaganiami prawa zostaną także sprawdzeni przez system przestępstw seksualnych.
 3. Księża moderatorzy musza mieć ukończony kurs na kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży oraz prowadzić dokumentację oazy.
 4. W tym roku wprowadzimy dwa nowe ośrodki oazowe: w gospodarstwie agroturystycznym w Zalesiu koło Kamienicy (25 km od Tylmanowej) i w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
 5. 21 dni przed rozpoczęciem oazy musimy ją zarejestrować w systemie kuratoryjnym. Zatem nie będzie możliwości zapisywania uczestników na ostatnią chwilę. Zapisy na daną oazę będą zamykane trzy tygodnie przed rozpoczęciem oazy.
 6. Nie ma przedpłat za oazę. Całość należności za oazę wpłacać będziemy na konto. Proszę o tym poinformować już teraz rodziców, aby później nie było wątpliwości w tej materii. Pełna kwota będzie zwracana w przypadku rezygnacji z oazy do 21 dni roboczych przed dniem zjazdu na daną oazę. Po tym terminie, do dnia rozpoczęcia oazy, w przypadku wcześniejszego zgłoszenia, zwracana będzie połowa kwoty. Od dnia zjazdu, w przypadku nie przyjechania na oazę, pieniądze nie będą zwracane.
 7. Szkolenie z prowadzenia dokumentacji wymaganej prawem będzie podczas Lokalnej Oazy Matki w Zielonej Górze w dniu 10 czerwca. Obecność wszystkich animatorów obowiązkowa!
 8. Tradycyjnie każdy moderator może zgłosić zespół trzech animatorów niezbędnych do przeprowadzenia danego typu oazy. Na pozostałe miejsca w zespołach zgłaszamy się bez ograniczeń. Pierwszeństwo w posłudze będą mieli animatorzy, którzy są po formacji podstawowej (I, II i III stopień ONŻ, KODA, Szkoła Animatora). Każdy animator obowiązkowo musi być po Kursie dla wychowawców kolonijnych.

1. Wiek
Ze względu na przewidziany program formacyjny, poszczególne stopnie oaz stawiają wymagania co do wieku uczestników.

 • Na Oazę Dzieci Bożych (ODB) mogą jechać osoby po III klasie szkoły podstawowej (10 lat);
 • Oaza Nowej Drogi (OND) jest skierowana do gimnazjalistów lub młodzieży po VI klasie szkoły podstawowej;
 • Oaza Nowego Życia (ONŻ – tzw. „młodzieżowa”) przeznaczona jest dla osób od 15 roku życia;
 • Oaza Ministrancka (II stopień ODB) skierowana jest do ministrantów ze szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjum;
 • Oaza Lektorska (0 stopień ONŻ) skierowana jest do ministrantów po II klasie gimnazjum lub po VII klasie SP.

2. Przygotowanie
Osoby wyjeżdżające na rekolekcje powinny być dobrze przygotowane i poinformowane o ich charakterze. Przygotowanie do rekolekcji powinno obejmować cykl spotkań w małej grupie zgodnie z propozycjami formacyjnymi Ruchu Światło-Życie (materiały formacyjne do nabycia w Centrum Światło-Życie w Zielonej Górze przy ul. Obywatelskiej 1). Przed wyjazdem uczestników z parafii warto zrobić spotkanie z rodzicami wyjaśniające sens i cel oazy.

3. Terminy
W tym roku rekolekcje oazowe odbędą się w podanych poniżej ośrodkach i turnusach:

Turnus I

Oazy dla dzieci
ODB I° - Rokitno; 29 czerwca – 15 lipca

Oazy dla służby liturgicznej
Oaza ministrancka – Paradyż; 2-14 lipca

Oazy dla gimnazjum
OND II° – Łagów; 29 czerwca – 15 lipca

Oazy dla młodzieży
ONŻ I° - Złoty Stok; 29 czerwca – 15 lipca
ONŻ I° – Lubieszewo k. Drawska Pomorskiego; 29 czerwca – 15 lipca
ONŻ IIo – Szczawa; 29 czerwca – 15 lipca
ONŻ IIIo – Szczawa; 29 czerwca – 15 lipca

Turnus II 

Oazy dla dzieci
ODB III° – Grodowiec; 17 lipca - 31 lipca

Oazy dla służby liturgicznej
Oaza lektorska – 0 st. ONŻ Paradyż; 20 lipca – 1 sierpnia

Oazy dla gimnazjum
OND I° – Łagów; 17 lipca - 2 sierpnia

Oazy dla młodzieży
ONŻ Io – Szczawa; 17 lipca - 2 sierpnia
ONŻ IIo – Złoty Stok; 17 lipca - 2 sierpnia
ONŻ IIIo – Szczecin; 17 lipca - 2 sierpnia

Oazy dla dorosłych
Oaza Liturgiczna dla dorosłych – Paradyż; 25-29 lipiec - Bliższe informacje: ks. Tomasz Sałatka Tel.512138958, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Turnus III

Oazy dla dzieci
ODB III°- Jaworki; 6-19 sierpnia

Oazy dla gimnazjum
OND III°– Lubieszewo k. Drawska Pomorskiego; 3 sierpnia – 19 sierpnia

Oazy dla młodzieży
ONŻ Io – Szczawa; 3 sierpnia – 19 sierpnia
ONŻ IIo – Zalesie; 3 sierpnia – 19 sierpnia

Turnus dodatkowy
KODA – Rokitno; 22 – 31 sierpnia

4. Przyjazd i wyjazd
W podanych terminach oaz pierwsza data oznacza dzień przyjazdu (do godz. 16.00), a druga – dzień wyjazdu (rano). Jeżeli jest inaczej, jest to wyraźnie zaznaczone. Nie należy przyjeżdżać (czy przywozić dzieci) zbyt wcześnie, np. rano czy w południe w dniu rozpoczęcia. Zespół wychowawczy przygotowuje wówczas ośrodek, a zbyt wczesne pojawienie się uczestników dezorganizuje pracę.

Nie przyjmuje się do oazy nikogo, kto ma zamiar przyjechać później lub wyjechać wcześniej. Pierwszy i ostatni dzień posiadają bowiem szczególne znaczenie dla przeżycia oazy rekolekcyjnej. Organizatorzy nie zapewniają dowozu uczestników na rekolekcje.

5. Sprawy organizacyjne
Uczestnikiem rekolekcji jest tylko ten, kto przyjeżdża z ważną, właściwie wypełnioną kartą uczestnictwa i jest wpisany na listę uczestników turnusu. W razie stwierdzenia braków formalnych w karcie uczestnictwa moderator oazy ma prawo nie przyjąć uczestnika na rekolekcje. Uczestnicy przywożą ze sobą Pismo św., śpiewnik „Matce Słuchającej”, różaniec, notatnik, legitymację szkolną, grający zabierają instrumenty, lektorzy – alby, ministranci – komże. W Paradyżu, Szczecinie i Rokitnie niezbędny jest śpiwór albo koc z powleczeniem, prześcieradło i poduszka, wygodne buty, okrycie przeciwdeszczowe i ciepły sweter (zwłaszcza w górach). Należy mieć ze sobą strój odpowiedni na Mszę św.

Nie należy wysyłać na oazy (szczególnie w góry!) osób chorych, z chronicznymi dolegliwościami, np. padaczka, częste omdlenia, choroby serca. Sytuacje takie muszą być wcześniej uzgodnione z moderatorem prowadzącym daną oazę. Należy wówczas dołączyć kartę zdrowia, wskazania lekarza i leki, jakie przyjmuje uczestnik. Osoby stale przyjmujące leki przywożą je ze sobą. Jeżeli ktoś ma skłonności do przeziębienia czy grypy, powinien zabrać własne leki osłonowe (witaminy, tabletki na gardło) bądź przeciwgrypowe. Obecnie leki są bardzo drogie i należy liczyć się z zakupem ich na własny koszt. Bardzo prosimy moderatorów i animatorów, aby szczególnie zwrócili uwagę na swoich uczestników, w przypadku których wiedzą, że cierpią na różne choroby i dolegliwości.

Uczestnicy oaz, zwłaszcza III stopnia ONŻ, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami pielgrzymek i wycieczek w czasie rekolekcji. Ze względu na specyfikę programu rekolekcyjnego, na oazie nie przewiduje się odwiedzin, chyba że wcześniej zostanie to uzgodnione z księdzem moderatorem prowadzącym oazę. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i znajomych czy przyjaciół.

6. Zapisy
Zgłoszenia na oazy odbywają się za pomocą specjalnego formularza elektronicznego przez Internet dostępnego przez stronę lubuskaoaza.pl w zakładce Oazy wakacyjne. Tam też znajduje się instrukcja obsługi formularza. Uwaga: Zgłoszeń osób niepełnoletnich na oazy wakacyjne mogą dokonać tylko rodzice lub prawni opiekunowie uczestnika. W procesie zapisów należy wyrazić zgodę na niektóre działania o charakterze prawnym. Dokonanie zgłoszenia jest bardzo proste i intuicyjne. Ze względu na wymagania prawne w zgłoszeniu muszą być wyraźnie podane wszystkie dane.

Informacje o zapisach na oazy udostępniane są tylko dla księży i animatorów Ruchu Światło-Życie z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Chętni do wyjazdu na oazę powinni więc zgłosić się do kogoś z nich. Można np. zorganizować spotkanie z rodzicami przed oazami lub umówić się na zapisanie dziecka w domu rodziców.

Zapisy na oazę trwają od 11 kwietnia do 9 czerwca. Należy liczyć się z tym, że wraz ze zgłoszeniami uczestników będą zamykane zapisy na turnusach cieszących się szczególnym zainteresowaniem.

7. Opłata
Opłaty za udział w rekolekcjach oazowych są zróżnicowane:

Turnus I

Oazy dla dzieci
ODB I° - Rokitno;  780 zł.

Oazy dla służby liturgicznej
Oaza ministrancka – Paradyż; 440 zł.

Oazy dla gimnazjum
OND II° – Łagów; 780 zł.

Oazy dla młodzieży
ONŻ I° - Złoty Stok; 780 zł.
ONŻ I° – Lubieszewo k. Drawska Pomorskiego; 780 zł.
ONŻ IIo – Szczawa; 780 zł.
ONŻ IIIo – Szczawa; 880 zł.

Turnus II

Oazy dla dzieci
ODB III° – Grodowiec; 780 zł.

Oazy dla służby liturgicznej
Oaza lektorska – 0 st. ONŻ Paradyż; 440 zł.

Oazy dla gimnazjum
OND I° – Łagów; 780 zł.

Oazy dla młodzieży
ONŻ Io – Szczawa; 780 zł.
ONŻ IIo – Złoty Stok; 780 zł.
ONŻ IIIo – Szczecin; 880 zł.

Oazy dla dorosłych
Oaza Liturgiczna dla dorosłych – Paradyż; Bliższe informacje: ks. Tomasz Sałatka Tel.512138958, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Turnus III

Oazy dla dzieci
ODB III°- Jaworki; 1250 zł.

Oazy dla gimnazjum
OND III°– Lubieszewo k. Drawska Pomorskiego; 780 zł.

Oazy dla młodzieży
ONŻ Io – Szczawa; 780 zł.
ONŻ IIo – Zalesie; 780 zł.

Turnus dodatkowy
KODA – Rokitno; 400 zł.

Całą kwotę należną za rekolekcje należy wpłacić do 10 dni od zgłoszenia na oazę na konto:

Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”
ul. Obywatelska 1 65-736 Zielona Góra

NR KONTA: Raiffeisen Bank Polska   78 1750 0012 0000 0000 3878 9872

W tytule przelewu należy wyraźnie zaznaczyć za kogo dokonana jest wpłata:

OAZA – imię i nazwisko/Ośrodek/Termin (np. OAZA – Jan Kowalski/Tylmanowa/28.06-14.07/). Kartę uczestnictwa należy przywieźć ze sobą na oazę.

 

Ks. Adrian Put

Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie