Ruch Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

     Za nami 42 Krajowa Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, tym razem do Leśnej Podlaskiej. 24 września, po przejechaniu 545 km przywitało nas urokliwe Sanktuarium MB Leśniańskiej - „Matki Jedności i Wiary” oraz „Opiekunki Podlasia”. Zjechali tu  pielgrzymi z większości diecezji – blisko 1000 osób z całej Polski.

     Moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. dr Marek Sędek, przypomniał historię powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wcześniejszych dzieł Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Poinformował również o aktualnym stanie prac nad powstającym Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.
Dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie i wykładowca KUL  w swoim wystąpieniu opowiadał o owocach formacji Ruchu Światło-Życie w życiu społecznym. Dobrze przeżyta formacja uczy trzeźwego myślenia, prowadzi do przyjęcia postawy służby, pomaga tworzyć Nową Kulturę w przestrzeni życia społecznego i politycznego.
     Na koniec części konferencyjnej Kustosz Sanktuarium przybliżył nam ciekawą historię tego miejsca.
     Stałym elementem pielgrzymek jest Droga Krzyżowa ze świadectwami członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – w tym roku rozważania, które prowadzili pielgrzymi z poszczególnych diecezji oparto na tekstach pochodzących  z pamiętnika życia wewnętrznego ks. Franciszka Blachnickiego z lat 1949 – 1951. 
     Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Wyraził on wielką wdzięczność członkom, kandydatom 
i sympatykom Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którzy podejmują dobrowolny dar z siebie w postaci modlitwy i postu w intencji osób uzależnionych. W homilii podkreślił on bardzo zależność Polskiej Racji Stanu od trzeźwości całego Narodu. 
     Podczas Mszy Świętej kolejne osoby złożyły na ołtarzu deklarację KWC, członkowską lub 
kandydacką.
     
     Pielgrzymka była okazją do budowania jedności w diakoniach diecezjalnych i umocnieniem do podejmowania działań na rzecz Nowej Kultury, służby na rzecz osób zniewolonych nałogami.
Już dziś zapraszamy Was na przyszłoroczną, 43 Ogólnopolską Pielgrzymkę KWC, tym razem 9 września spotkamy się w Częstochowie.
 
Mariola i Mariusz Graczyk